Výletnici na hrade

Kde bolo, tam bolo na vysokom kopci, nad malou dedinkou vypínal sa do výšin starý hrad. Alebo čo z neho zostalo. Tentoraz sa to týka zrúcaniny hradu Brekov. Na výlet som sa už chystal celé leto, ale až teraz sa našiel konečne ten správny čas.

Po príchode, ktorý celkom unavil, sme objavili to čo z hradu po tých rokoch zostalo. Vďaka projektu na záchranu hradov sa však na tomto celkom pracuje a snaží sa čím viac toho opraviť. Takže o rok by by som sa tu dostavil znovu.

História hradu v krátkosti:

Zrúcaniny hradu stoja na holom kopci Ondavskej vrchoviny juhozápadne od Humenného v údolí Laborca nad obcou toho istého mena. Postavili ho v 13. storočí a patril do sústavy hradov na uhorsko - poľskej ceste. V prvej polovici 15. storočia zosilnili jeho opevnenia a krátko potom zohral významnú úlohu vo vnútropolitických zápasoch, najmä v roku 1466, keď sa pod jeho hradbami stretli v boji vojská kráľa Mateja Korvína a jeho odporcu, poľského kráľa Kazimíra IV. V rokoch 1484 - 1488 bol v rukách Zápoľských, ktorí hrad rozšírili a ďalej zdokonaľovali jeho opevnenie. V polovici 16. storočia sa jeho majiteľ František Kendy pridal k šľachtickej opozícii proti kráľovi Ferdinandovi Habsburskému, a preto kráľovské vojsko po dobytí roku 1558 hrad zbúralo. Neskorší majiteľ Mikuláš Drugeth ho však roku 1575 znovu opravil a obnovil. Roku 1644 napadli hrad povstalecké vojská Juraja Rákócziho a skoro celý ho opäť zničili. Čiastočná oprava obytných traktov mu iba nakrátko vrátila život, pretože vo vlnách protihabsburských stavovských povstaní na konci 17. storočia sa tento z neho definitívne vytratil. Od tých čias hrad pustol a dodnes sa z neho zachovali iba zvyšky múrov. (zdroj http://www.brekov.sk/brekov_3.htm)

A nakoniec sa vám ukážeme všetci čo sme sa odhodlali tu prespať :-)

 spoločná fotka

<< Go back to the previous page

Tags : freetime castle trip Brekov